instalacja fotowoltaiczna

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Panel fotowoltaiczny, jak już wiesz z poprzedniego artykułów dzięki energii słonecznej, wytwarza prąd stały, który następnie jest zamieniany na prąd zmienny i to on zasila urządzenia, których używamy.

Kolektor słoneczny przekazuje energię cieplną z promieniowania słonecznego i przekazuje ją przy udziale czynnika grzewczego na wymiennik. Służy głównie do ogrzewania wody.

Można z nich korzystać przez cały rok, jednak poza miesiącami letnimi ich wydajność jest niewielka.

Decydując się na kolektor musisz zapewnić miejsce na zbiornik z wodą. Jego wielkość zależy od Twoich potrzeb i możliwości instalacji.

Zatem panele wytwarzają prąd, kolektory- ciepło, a ich częścią wspólną jest to, że wykorzystują energię słoneczną.

Co wybrać?

To sprawa bardzo indywidualna, jednak należy wziąć pod uwagę to, że kolektory produkują tylko ciepło, które możemy wykorzystać jedynie do podgrzania wody.

Panele z kolei, produkując prąd, dają nam możliwość wykorzystania tej energii w dowolny sposób. Możemy zapewnić zarówno ogrzewanie, ciepłą wodę, jak i zasilić sprzęty, z których korzystamy na co dzień.

Wybór wydaje się oczywisty, ale jeśli chcesz się dowiedzieć, czy panele są w stanie wyprodukować tyle prądu, ile potrzebuje Twoje gospodarstwo domowe lub firma, skontaktuj się z nami. Wyliczymy zapotrzebowanie i przedstawimy możliwe rozwiązanie.